+421 (0)31 552 26 50 szsdunstreda@gmail.com magyar verzió

Opäť sme získali cenu obecenstva

21. marca 2018 sa uskutočnil 6. ročník konferencie stredných zdravotníckych škôl v Banskej Bystrici. Školu reprezentovali dve študentky, a to Klaudia Baroková III. ZAB S a Claudia Kukumbergová IV. ZAB S, ktoré si pripravili projekt o zriedkavom Hirschsprungovom detskom ochorení.

Okrem prednášky študentky zostavili informačný zošit určený rodičom detí s týmto zriedkavým ochorením. Ide o vrodené ochorenie postihujúce hrubé črevo. Príčinou je chýbanie parasympatikových nervových buniek v stene hrubého čreva. V dôsledku chýbania nervových buniek sú tieto úseky hrubého čreva zúžené a stiahnuté. Nad zúženým miestom sa začína hromadiť črevný obsah a úsek sa rozširuje. Dieťa zaostáva v raste a vývoji, často sa sťažuje na opakované bolesti brucha a môže sa vyskytnúť mimovoľný únik stolice.   Diagnostika klinický obraz zobrazovacie vyšetrovacie metódy : endoskopia hrubého čreva, irigografia, rektálna manometria diagnózu potvrdí odber vzorky z postihnutej časti hrubého čreva – biopsia a následná histológia. Potrebná je úprava stravy – zvýšiť množstvo zeleniny a ovocia, konzumovať ovsené vločky, ktoré dráždia črevnú stenu a napomáhajú v pohybe črevného obsahu. Postihnutá časť čreva sa chirurgicky odstraňuje.

V prednáške sa študentky upriamili na úlohy rodičov pred vykonaním potrebného zákroku. Študentky si spôsobom prezentácie, odbornou pripravenosťou a informačným zošitom získali sympatie študentov a uznanie prítomných pedagógov a tým vyslúženú cenu obecenstva konferencie.

20180325_061416