ÚT AZ ÖNKÉNTESSÉGHEZ
Ebben az iskolai évben egy új tanulási módszert vezetünk be a tanmenetbe, mégpedig a “teljeskörű közösségi szolgálat”. Ez a módszer leginkább a szakgyakorlaton belül lesz alkalmazva, melynek célja a a diák állampolgári tudatosságának a társadalom iránti felelősség készségének fejlesztése.
VISSZA AZ UNICEF PROGRAMHOZ – GYERMEKBARÁT ISKOLA 2020/2021
BOLDOG ISKOLA
A projekt leírása
Iskolánkban 2019 szeptemberében elindítottuk a Boldogságóra programot és megpályáztuk a „Boldog Iskola” címet. A Boldogságóra 10 hónapos programja a pozitív pszichológia tudományos kutatásaira épül. A kezdeményezés Bagdi Bella nevéhez fűződik, Prof. Dr. Bagdy Emőke fővédnökségével. 10 hónap, 10 gyakorlat. A projekt a második évfolyamban valósul meg a Pszichológiai pedagógia és szakmai kommunikáció tantárgy keretén belül. Konkrét segítséget kapunk, akár elkészített feladatlapokat, dalokat, meséket vagy gyakorlatokat.
A Boldogságóra 10 hónapos programja a pozitív pszichológia tudományos kutatásaira épül:
- Szeptember: Boldogságfokozó hála gyakorlása
- Október: Optimizmus gyakorlása
- November: A társas kapcsolatok boldogító ereje
- December: Boldogító jócselekedetek
- Január: Célok kitűzése és elérése
- Február: Megküzdési stratégiák gyakorlása
- Március: Apró örömök élvezete
- Április: Megbocsátás
- Május: Egészséges életmód
- Június: Fenntartható boldogság
Az órák lényege a személyiségfejlesztés, a pozitív életszemléletre való képesség tanítása és a betegekkel és egymással való komunikáció javítása. A terv, havi 1 tanítási óra keretén belül – 1 feladat elvégzése egyes csoportokban. A feladatok játékosak, vidám hangvételűek, kreatív formába vannak öntve, melyek a havi boldogságfokozó témát boncolgatnak. A gyakorlat fejleszti a pozitív gondolkodást, tapasztalat útján való tanulást. A program célja nem az, hogy problémamentes életmodelt állítsunk a gyerekek elé. Segítséget adjunk diákjaink, hogy könnyebben nézzenek szembe a kihívásokkal, képesek legyenek hatékonyan megbirkózni a problémákkal, gyakorlatban tanulják meg megtartani és testi-lelki egészségüket. Egy-egy témánál egy hónapig időzünk, hogy a diákoknak legyen elegendő idejük saját tapasztalatokat gyűjteni és az új ismereteket beépíteni a mindennapjaikba.
ERAZMUS+

Az Erazmus+ program támogatja az oktatást, a szakképzést. Magába foglalja a Comenius, Erasmus, Erasmus Mondus, Leonardo da Vinci (szakképzést) és a Grundtvig programokat.
A projektban 10 harmadik osztályos diák vehet részt 2 szaktanárral. A projekt célja, hogy a diákok elmélyítsék a szakgyakorlaton szerzett ismereteiket a vérvétel terén, hogy ne csak a Dunaszerdahelyi Kórház és Rendelőintézetben használt vérvétel technikáját ismerjék meg (Vacutainer). A választott partneri iskola (Střední zdravotnická škola Frýdek-Místek) technika alkalmazását sajátítsák el (Manovette).
Az új környezet ösztönözheti diákjainkat a továbbtanulásra, javítja kommunikációs készségeiket. A résztvevő diákok előreláthatólag jobban fognak tudni érvényesülni a munkaerőpiacon.
Feltételek:
- a munkához való aktív hozzáállás és motiváció az egészségügyi intézményekben folyó szakoktatáson
- jó tanulmányi előmenetel az Ápolástan alapjai szaktantárgyak keretein belül (1. és a 2. évfolyamban)
- hátrányos szociális helyzet
A projekt vezetője: Mgr. Horváth Ildikó
A jelentkezési ívek leadásának határideje: 2016. szeptember 30.
További információkat és jelentkezési íveket a projekt vezetőjénél kapnak az érdeklődők.
Nemzeti Oktatási Mérési Intézet

Elektronikus vizsgák
A Nemzeti Oktatási Mérési Intézet – Pozsony iskolánkat a tanúsítvánnyal rendelkező iskolák közé sorolta. Diákjaink már második éve élhetnek azzal a lehetőséggel, hogy a külső tudásfelmérő érettségi vizsgát elektronikus úton tegyék le.
Együttműködés az UNICEF–fel

2013 – tól iskolánk bekapcsolódott az ENSZ – UNICEF gyermekbarát Iskola elnevezésű világszervezetének projektjébe, amely hosszú távon és rendszeresen segítséget nyújt a gyermekeknek.
A „Gyermekbarát Iskola“ elnevezésű program alapjául az ENSZ a Gyermek Jogairól szóló Egyezménye szolgál. Az itt megfogalmazott követelmények értelmében képzi és nevel iaz iskolai közösséget és a szülőket. Ennek jelentős hozadéka a gyermek bekapcsolása az iskola működésébe. A program célja olyan iskolai légkör megteremtése, amelyben minden gyermek biztonságban, kellemesen érzi magát és önbizalomra tesz szert. A fő célja az, hogy a gyermek szívesen járjon iskolába.
Az együttműködés keretében a következő tevékenységeket valósítjuk meg: Karácsonyi képeslapok árusítása, Iskolák Afrikának, Kék Gomb hete, Beszélgetés az utazó nagykövettel.
Zöld iskola

Iskolánk bekapcsolódott a Zöld iskola elnevezésű projektbe, amelynek keretében a diákok enviromentális tevékenységet fejtenek ki. Az iskola saját kúttal rendelkezik, ennek vizével öntözik a növényeket. A növényekről rendszeresen gondoskodnak, az iskola melletti zöldövezet állandóan bővül. A Dalkia vállalat anyagi támogatású projektjének köszönhetően gyógynövény kertecske is létesült. Az iskola részt vesz a „zöld gazdálkodás“– ról szóló iskolázásokon.
Életet az éveknek

A Dunaszerdahelyi Idősek Otthonában és Panziójában a projekt keretén belül különféle progamokat valósítunk meg az Idősek hónapja alkalmából.
A projekt célja a testmozgás fontosságának ismertetése, az időskori testmozgás támogatása, a közérzet javítására szolgáló egyszerű tornák elsajátítása.
Határon átívelő együttműködés

Iskolánk baráti kapcsolatot ápol a Soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskolával, melynek keretében közös művelődési programok és kölcsönlátogatások megszervezésére kerül sor.
Az iskola népszerűsítése a sajtóban