+421 (0)31 552 26 50 szsdunstreda@gmail.com magyar verzió

Prekonaj sám seba a ukáž, že máš talent

To by mohlo byť motto súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti v Trnave na Strednej priemyselnej škole dňa 8. apríla 2016.

Je to záujmová činnosť žiakov denného štúdia stredných škôl, ktorej sa venujú v škole v priebehu vyučovacieho procesu a mimo vyučovania, vo svojom voľnom čase. Svoju prácu môžu riešiť samostatne alebo za pomoci konzultanta. Výsledkom je samostatná práca a jej obhajoba, ktorá sa predkladá na odborné posúdenie.

Žiaci našej školy majú záujem o súťaž. Každý rok reprezentujeme našu školu na krajskom kole s malým úspechom. Tento rok sme boli úspešní.

V kategórii Zdravotníctvo a farmakológia dievčatá IV. ročníka Franciska Farkasová a Noémi Rajcsányiová vyhrali  3. miesto s témou: Nosové kvapky a závislosť. Spracovaná téma je v dnešnej dobe veľmi aktuálna. V našom regióne podľa výskumu, ktoré žiačky realizovali v okresoch Dunajská Streda a Galanta, sa zistilo, že 93% opýtaných trpí závislosťou na tieto prípravky. Dievčatá skúmali príčinu závislosti. Jednoznačnú odpoveď na to nedostali. Na záver práce radili laikom, čo môžu pre to urobiť, aby predchádzali vzniku tejto formy závislosti: nosové kvapky a spreje neužívať viac ako 10 dní bez súhlasu lekára; dbať na dôkladnú a správnu hygienu nosovej dutiny a neveriť reklamám, ktoré ponúkajú prípravky spôsobujúce raz-dva úľavu.

Ďalšia práca v tej istej kategórii bola Liečba slepoty kmeňovými bunkami. Úspešne ju obhájili dievčatá  II. ročníka Claudia Kukumbergová a Miroslava Henešová,  skončili na 4. mieste. Žiačky vytvorili informačnú brožúru pre laikov, v ktorej sa zaoberali možnosťami liečby kmeňovými bunkami a pupočnou krvou.

V kategórii Životné prostredie, geografia a geológia žiačky  III. ročníka Veronika Chodásová a Regina Földesová prezentovali prácu o sopečnej činnosti Zeme.

Srdečne blahoželáme.